Stena z kameňov

Zákopy na Trohánke (ČS légie)

Stena z kameňovÚsek hrebeňa od Idčianského sedla, pod Kojšovskou hoľou, až po sedlo Trohánka na západe, dlhý 11 km, sa stal v minulom storočí miestom bojov. V júni 1919 tu z juhu útočila maďarská armáda na pozície II. praporu 98. československého pešieho pluku. Maďarské vojsko zaujalo 6. júna 1919 pozície na čiare Nováčany – Paňovce – Turňa nad Bodvou a do 10.júna postúpili severne až do priestoru vymedzeného líniou Hyľov – Poproč – Medzev.

Na hrebeni Trohánky sú dodnes viditeľné vojenské zákopy vytvorené z pravidelne uložených kameňov. Nachádzajú sa asi 200 m od križovatky turistických ciest smerom na západ, v severnom svahu približne 20 m pod hrebeňom. Jedná sa o zaujímavé miesto počas putovania priamo na Ceste hrdinov SNP, ktoré určite stojí za zastavenie sa. Taktiež poteší aj priaznivcov geocachingu, keďže priamo v zákopoch sa nachádza ukrytá cache.

Česko-slovenské légie je označenie, ktoré sa používa pre jednotky zahraničného vojenského odboja počas prvej svetovej vojny. Samotný názov vznikol až po vojne. V čase existencie sa vojská označovali ako revolučné dobrovoľné vojská a neskôr sa im hovorilo aj zahraničné česko-slovenské vojská. Začali vznikať v roku 1914 a tvorili ich najmä dobrovoľníci, ktorí sa hlásili do cárskej armády v Rusku. Títo dobrovoľníci, ktorí boli z Varšavy a jej okolia, vytvorili v Rusku legendárnu Českú družinu.

Prístup:

Od prístreškov Tri studne pokračujte ďalej po červenej značke cca 150 – 200 metrov smerom na Kloptáň. Vpravo uvidíte hraničný kameň (viď foto) s čislom 19. Na tomto mieste sa vydajte smerom k nemu. Tam už uvidíte zákopy.

 

Viditeľné zákopy

Prístup. Ak uvidíte hraničný kameň s číslom 19, zabočte smerom k nemu.

Poloha zákopov na mape:

{source}
<iframe style=’width:550px; height:300px;’ src=’http://embedded.freemap.sk/?
layers=T&lon=
20.9144&&lat=48.76572&zoom=13&marker=http://cestasnp.sk/images/sipka_5.png,32,32,-16,-32‘ scrolling=’no’ marginheight=’0′ marginwidth=’0′ frameborder=’0′></iframe>
{/source}

 

Zdroj: Geocaching.com

– hlasuj za článok na vybrali.sme.sk

{jcomments on}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *