Topanky

Vyberáme topánky na Cestu

TopankyPred Cestou SNP si určite každý položí otázku, akú obuv si zobrať, aby aj po týždňoch šľapania boli nohy aj naďalej použiteľné. V tomto článku nájdete moje postrehy a porovnania viacerých druhov topánok,  ktoré na trhu nájdeme. Netreba však čakať odporúčania na kúpu konkrétnych výrobkov, to už nech každý rozhodne sám podľa svojho gusta. Článok je skôr praktický radca a sprievodca pre lepšie zorientovanie sa v tejto oblasti a uvedomenie si konkrétnych potrieb.

Turistické topánky sú dnes už často s podrážkou od Vibramu a koženým či textilným zvrškom alebo ich kombináciou. Možno povedať, že pod týmto zvrškom je membrána (ale nemusí byť) a nasleduje podšívka pre zvýšenie komfortu. Základným triedením topánok by mohlo byť triedenie na základe membrány a následne zvršku – textilné/kožené, ďalej už nasledujú kategórie podľa použitia a to buď v slovnom označení alebo pomocou písmen A-D. Vysvetlenie k týmto  písmenám nájdete o pár riadkov nižšie. Vráťme  sa však ešte k vibramu. Vibram je taliansky výrobca gumových podrážok pre priemysel, armádu a aj pre šport, vyrábajú už dlho a pre šport ponúkaju produkty do všetkých typov terénov, jednoducho Vibram je špecialista na podrážky. Aj z tohto dôvodu je dnes vibram odporúčaný ako najlepšia podrážka pre turistické topánky.

S/BEZ membrány

Ak premýšľate nad tým, aké zvoliť topánky, jednou z prvých otázok bude, či je lepšie priplatiť si za GORE-TEX či inú membránu alebo kúpiť kvalitnú celokoženú topánku bez membrány. Vždy tvrdim, že kvalitnú topánku membrána nemôže pokaziť, hoci zníži trochu priedušnosť, ale ani koža vlastne nie je super priedušná a v konečnom dôsledku veľkú zmenu nepocítim. Pri kúpe topánky s membránou však získam veľké plus v podobe lepšej nepremokavosti. Netreba však zabúdať, že časom sa membrána opotrebuje a stratí svoje vlastnosti. Pri voľbe textilného zvršku je mebrána nevyhnutnosťou v prípade, že požadujem nepremokavosť.

Textil/Koža

Asi neexistuje odpoveď na otázku čo je lepšie, pretože každý z týchto materiálov má svoje výhody a aj nevýhody.

Textil: O textile sa často hovorí že nevydrží tak dlho ako koža, ale v skutočnosti kvalitné textilné zvršky vydržia prakticky toľko čo aj koža a nevýhody textilu spočívaju inde. Výhodou je vynikajúca priedušnosť a topánka je navyše ľahšia než tá z kože. Nevýhodou je, že nepremokavosť zabezpečuje mebrána, ale len dovtedy kým sa neopotrebuje.

Koža: Ak uvažujeme nad tou najkvalitnejšou kožou pre výrobu topánok – nubukom -životnosť a trvácnosť je vynikajúca. Plusom je aj vlastná nepremokavosť kože, ktorá sa ošetrovaním, napríklad voskom, dokáže dlho udržať aj v teréne. Nevýhoda je vo výrazne nižšej priedušnosti oproti textilným zvrškom a v nutnosti pravidelného ošetrovania a vyživovania kože, aby si udržala svoje vlastnosti.

Každý si musí vybrať podľa svojho gusta, kvalitné kožené topánky vydržia aj desaťročie a ak hľadám turistický univerzál na zimu aj leto tak potom  zvolím jednoznačne kožu. Textilné topánky sú zas vynikajúce do teplých dní, sú aj ľahšie, no nepremokavosť skončí so životnosťou membrány.

Kategórie

To, či je topánka kožená alebo s membránou nemá na kategóriu žiadny vplyv. Kategórie charakterizujú vhodnosť do toho či onakého terénu. Pre použitieAj na boso to ide na Ceste hrdinov SNP rozoberiem kategórie A/B, B a B/C, nakoľko tie nasledujúce sú už vysokohorské a ľadovcové špeciály. Bežný študent turista si chce kúpiť jediné univerzálne topánky dobré úplne na všetko – letné jednodňovky, 2 týždenné Nórsko a aj CestaSNP. To bohužiaľ nepôjde a musíme si stanoviť svoje priority a potreby aj s ohľadom na budúcnosť. Taktiež musím uvažovať nad cestovaním v rôznych podmienkach Slovenska počas niekoľkých týždňov a naviac so záťažou na chrbte a uvažovať aj svoju vlastnú hmotnosť.

A/B sú topánky určené do ľahšieho terénu a na značené chodníky, zväčša obopínajú členok (easy hikes). Výhoda je vo vysokom komforte a pohodlí, univerzálnosti ako pre horské túry, tak aj do oblasti nížin. Nevýhoda  spočíva v rýchlom opotrebení so záťažou (zväčša zvládajú 80kg) či v nedostatočnom spevnení členku, ale to už je individálne.

B sú pevnejšie a tvrdšie topánky fixujúce členok určené do rôzneho terénu aj na vysokohorské chodníky (hiking/easy treking). Dobre zvládnu aj väčšiu záťaž a dlhšie cestovanie rôznym terénom. Nevýhodou je nižší komfort, ktorý pocítime v teple a pri prechode dolín.

B/C sú topánky vhodné do náročného terénu, disponujú vysokým gumovým lemom. Sú určené pre náročnú turistiku a vysoké hory (trekking/high mountains). Vynikajúco zvládajú dlhé túry s ťažkým batohom v náročnom teréne, ale nevýhodou je nízky komfort v teple nižších polôh ako aj pri prechodoch lúk a polí.

Výber kategórie preto silno závisí od toho, aký komfort chceme mať na Ceste, ale aj prípadne neskôr na ďalších túrach. Ja som použil A/Bčkove topánky s textilno/koženým zvrškom. Boli rozhodne fajn, hoci mebrána už bola zničená a po prvých kvapkách som sa mohol v nich čvachtať. Našťastie nám veľa nepršalo a tak som si vykračoval v komfortných topánkach, ktoré som zväčša pred aj po Ceste hrdinov SNP využíval na jednodňovky či víkendovky v slovenských kopcoch a horách. Mám aj vysoké B/C topánky – Hanwag Alaska, ktoré som dnes už nútený používať aj v lete a je to utrpenie, rozhodne niečo také by som si na Cestu nevzal.

Ďalšou možnosťou sú tenisky, podľa kategórií by to bolo Ačko. Verím, že človek s trénovanými členkami dokáže celú Cestu hrdinov SNP v nich odšľapať, ale väčšine turistov rozhodne túto voľbu neodporúčam. Je to veľká záťaž na členky a naviac možnosť zraniť sa. Taktiež by to boli jednoúčelové topánky a myslím si, že aj tie najkvalitnejšie by sa takýmto prechodom s ťažkým batohom dostali blízko ku hranici svojej životnosti. Výhoda je určite v super komforte, ale…

Samostatným bodom sú sandále, ktorých existuje nepreberné množstvo. Rozhodne na Cestu SNP patria, avšak  len na použitie ako je prezutie pre chvíle oddychu alebo cestovania. Na pochod to nie je najvhodnejšia voľba a ja som ich tak použil len raz na čo sa hneď objavili bolestivé pľuzgiere.

Nabití informáciami hor sa smelo nakupovať! V obchode  určite radi ešte poradia a doplnia ďalšími informáciami.  Ak chceš vidieť ako sa vyrábaju topánky od Meindla  video nájdeš  TU.

Radi by sme vedeli aj ďalšie názory,  fórum je k dispozícii. 

 

{jcomments on}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *