Voda – Nízke Tatry

Pramene alebo akýkoľvek iný zdroj vody opisujeme smerom z východu na západ.  Kliknutím na názov sa otvorí mapa s vyznačením, kde sa daný zdroj nachádza.

Prvý prameň sa nachádza kúsok za sedlom Besník smerom do Telgártu. Ide o prameň rieky Hron. Pri samotnom prameni sa nachádza aj malé posedenie.

Vodu je možné nabrať priamo v dedine Telgárt v niektorom z domov. Odporúčam zobrať si neveľké množstvo, pretože cestou na Kráľovu hoľu sa nachádza prameň Zubrovica.

V núdzi je možné nájsť vodu aj v miestnosti pre turistov priamo vo vysielači na vrchole Kráľovej Hole. Musíme však pripomenúť, že v čase našej návštevy by sme vodu z konvy pili len po aplikovaní dezinfekčných tabletiek, pretože tam ošividne stála už dlhší čas. Preto odporúčame, aby ste sa na tento zdroj nespoliehali a nabral si vodu z prameňa Zubrovica.

Ďalší prameň sa nachádza až v Ždiarskom sedle. Nevieme však v akom stave sa v súčastnosti nachádza.

Výdatný a veľmi studený prameň je pri útulni Andrejcová, ktorý použije asi väčšina turistov.

Ďalší prameň je v sedle Priehybka pred stúpanim na Veľkú Vápenicu.

Prameň pri útulni Ramža – netreba hľadať hneď pri útulni, odbočka k prameňu je asi 3 minúty ďalej po červenej značke za útulňou (v smere pochodu východ – západ).

Keďže sme kvôli polomu museli zostúpiť do Heľpy, nemáme informácie o vode v úseku až po Čertovicu. Ak máte informácie o tomto úseku, prosíme vás o ich popis vo fóre, informácie spoločne doplníme do článku.

Ďalšiu vodu je možné nabrať priamo na Čertovici v niektorej z reštaurácii.

Problém s vodou nie je ani v Štefánikovej chate pod Ďumbierom

Následne sa voda nachádza až v Kamennej chate. V chate však nemajú zdroj pitnej vody a predávajú len minerálne vody vo fľašiach (ktoré nie sú práve najlacnejšie).

Počas cesty ďalej po hrebeni vodu nenájdete, až pokiaľ sa nedostanete k útulni Ďurková. Ide o veľmi výdatný prameň.

Za útulňou Ďurková sa voda nachádza až v Hiadeľskom sedle. Prameň nájdete smerom vľavo, ak prichádzate z Prašivej. Stačí len trošku zísť po chodníčku.

v Hiadeľskom sedle je prameň aj v pravo pri príchode z Prašivej. Podľa dostupných informácii je podstatne silnejši ako prameň vľavo a výpust je dostatočne vysoko nad zemou, takže je tam možné sa aj osprchovať.

Poslednú vodu v Nízkych Tatrách sme naberali až na Donovaloch, v jednej z reštaurácii. Prevádzkar bol natoľko unesený z toho, odkiaľ ideme, že nám zadarmo načapoval 2,5 l sódovky. Tak sme aspoň chvíľku nepili čistú vodu ale vychladenú “bublinovku”.

 

Ak máte informácie o ďalších prameňoch, prosím, napíšte svoje skúsenosti do komentárov pod článkom a spoločne doplníme nové informácie.

{JFBCGraph image=http://cestasnp.sk/images/stories/Clanky/chces_sa_zucastnit_sledovania/freemap_detail.jpg}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *