Voda – Čierna Hora – Volovské vrchy

Pramene alebo akýkoľvek iný zdroj vody smerom z Kysaku až po sedlo Besník pred dedinou Telgárt.  Kliknutím na názov sa otvorí mapa s vyznačením miesta, kde sa daný zdroj nachádza.

Prvá voda sa dá nabrať tesne pred dedinou Kysak v detskom letnom tábore Kysak-Brezie.

Samozrejme je možné vodu nabrať aj priamo v dedine Kysak, alebo osviežiť sa v niektorej z krčiem, ktoré sa tam nachádzajú. Odporúčam podnik Plasťák, kde čapovali pivko Gambrinus.

Prameň sa nachádza aj asi 10-15 minút za dedinou Kysak, po ľavej strane. Odporúčam však vodu naberať z ďalšieho prameňa, ktorý sa nachádza na konci chatovej oblasti pri lesníckej chate po ľavej strane. Tam nájdete výdatný prameň, z ktorého sme už viackrát pili, môžeme potvrdiť výbornú kvalitu.

Ďalej je vodu možné nabrať až v chate Hrešná nad Kavečanmi. Je však otázne, či bude v čase vašej návštevy otvorená. (Keď sme šli okolo my, tak nebola.)

Ak chata nebude otvorená, trasa prechádza koncom samotnej obce Kavečany, takže si vodu môžte nabrať i priamo v nej.

V oblasti Kavečan a Košíc nie je problém s vodou. Napr. je možné vodu nabrať na Čermeli v chatách, alebo na Bankove, kde je verejne prístupný vodovod.

Rekreačné stredisko Jahodná.

Neskôr je možné vodu nabrať v chate Lajoška, kde aj čapujú pivo alebo kofolu za prijateľné ceny.

voda sa dá nabrať v čajovni kúsok nad Golgotou. Ak by bola zatvorená tak prameň sa nachádza aj kúsok za čajovňou.

Voda sa nachádza aj v chate Erika pri Kojšovej holi. (Neviem ale, v akom stave sa chata momentálne nachádza. V roku 2006, počas absolvovania prechodu, bola v rekonštrukcii, takže predpokladám, že v súčasnosti by mala byť plne funkčná. AKTUALIZOVANE: dňa 22.3.2010 bola chata stále zavretá).

Ak by však bola chata Erika zatvorená, netreba zúfať. Za cca 1,5 hodiny dorazíte k zrekonštruovanému prameňu pri troch studniach.

Neskôr sa podľa mojich informácii nachádza voda až pod Lastovičím vrchom. Ak ešte prameň funguje, treba rátať s tým, že nemá veľmi veľkú výdatnosť, no je plne použiteľný.

Bezproblémové je nabrať vodu v Štós-kúpele.

Mohutný prameň, vytekajúci spod stromu, sa nachádza chvíľu za Osadníkom. Pri prameni je aj miesto na dva stany spolu s ohniskom. Pre presnú polohu si pozrite mapku.

Pramene sa nachádzajú aj ďalej, je ale potrebné trošku zostúpiť z červenej značky. Napríklad pod sedlom Krivé.

Neskôr odporúčam vodu naberať pri chate Volovec pod Skaliskom. Prameň sa nachádza priamo pri chate.

My sme pre postreky lesov, ktoré v okolí Čertovej hole vykonávali v roku 2006, došli len po sedlo Volovec. Odtiaľ sme zostúpili do Henclovej, kde sa tiež nachádza voda. Nájdete ju, ak odbočíte na zelenú značku a pôjdete približne 10 minút.

Podľa Diuzora je úsek pre početné polomy medzi sedlom Volovec a Dobšinský kopec dosť suchý. Vodu je možné nabrať len v potoku Rakovec ktorý 2 krát križuje červenú značku medzi rázcestníkmi Pod Stromisom a sedlo dobsinsky vrch.

Z Dobšinského kopca je možné zísť k priehrade Palcmanská Maša, kde sa dá nabrať voda v hociktorom rekreačnom stredisku.

Úsek po sedlo Besník, kde začínajú Nízke Tatry, je z hľadiska zdrojov vody úplne bezproblémový. Budete križovať množstvo potokov, takže o ne nebude núdza.

Ak máte informácie o stave vody v časti zo sedla Volovec po Dobšinský kopec, budeme radi, ak sa ozvete v komentároch pod článkom a spoločne tieto informácie doplníme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *