Vlčia (Zdroj: wolf.sk)

Vlčia rezervácia v Čergove

Vlčia  (Zdroj: wolf.sk)

Medzi zaujímavosti pohoria Čergov, dokonca aj medzi rarity nielen na Slovensku, patrí rezervácia Vlčia – prvá súkromná rezervácia na Slovensku. Má rozlohu 21,24 ha a nachádza sa na južnom svahu vrcholu Veľká Javorina a okrem toho v jej blízkosti vedie Cesta hrdinov SNP. Dostať sa do rezervácie trvá asi 15min chôdze od rázcestia Chochuľka pod vrchom Čergov.  Na jej zriadení má hlavnú zásluhu Lesoochranárske združenie VLK, ktoré sa do toho pustilo už celkom dávno.

Lesoochranárske združenie VLK les odkúpilo od súkromného vlastníka už v roku 1998 a založil prvú súkromnú porírodnú rezerváciu na Slovensku. Rozhodne to však nebolo jednoduché, veď 3,2 milióna korún potrebných na odkúpenie lesa získali až zbierkou v 18 krajinách sveta. Najväčšie sklamanie prišlo pri pokuse tento veľký kus súkromného lesa, v ktorom sa dobrovoľne rozhodli vytvoriť chránené územie zapísať ako prírodnú rezerváciu aj formálne, podľa zákona o ochrane prírody. Roku 1999 VLK podal návrh a úradnícka šikana trvala takmer 5 rokov, kedy súd pod hrozbou pokút prinútil štátnu správu podpísať rozhodnutie o vyhlásení súkromnej prírodnej rezervácie.

Jar vo Vlčej  (Zdroj: wolf.sk)

Ľuďom z VLKu a nielen im táto snaha za výsledok stála a dnes sa môžeme kochať krásami pôvodného lesa v ktorom sa nezasahuje: neťaží sa tam drevo, nesadia stromy, nevyťahujú sa mŕtve kmene a v lese sa nepoľuje. V rezervácií žije či rastie mnoho zaujímavého a ľudí s kladným vzťahom k prírode táto rezervácia zaručene poteší. Sumu potrebnú na kúpu lesa – 3,2 milióna korún, sa podarilo získať pomocou zbierky Kúp si svoj strom vďaka čomu sa VLK mohol stať vlastníkom lesa.

Presnejšie sa les nachádza v závere doliny Jarabinčík v mikropovodí rieky Ľutinky, geologickým podkladom je paleogénny flyš. V nižších polohách lesa prevláda jedľová bučina, na podhrebeňových svahoch buková javorina a v závere zakrpatená buková javorina. Prevládajúcimi drevinami sú buk, javor horský a jedľa, minoritnými sú zas javor mliečny, brest, breza, vzácna vŕba sliezska a v podhrebeňovej časti sa vyskytuje aj jarabina vtáčia. Z rastlinných druhov tu je okrem typických sprievodcov buka možné nájsť aj chránené rastliny ako ľalia zlatohlavá, a z ohrozených vstavačovec bazový a ozdobou podhrebeňových svahov sú mliečivec alpínsky, kýchavica biela Lobelova a cesnak hadí.

Vlčia  (Zdroj: wolf.sk)

Z vtákov možno vo Vlčej vidieť a počuť pinku lesnú, slávika červienku, drozdov – čierneho a plavého, penicu čiernohlavú, sluku lesnú, kolibkáriky – čipčavého a spevavého, a dutinové hniezdiče: brhlíka lesného, muchárika bielokrkého, tesára čierneho i ďalšie ďatle a sýkorky. Vyskytujú sa tu štyri druhy sov: sova dlhochvostá, sova obyčajná, pôtik kapcavý a kuvičok vrabčí. Nad lúkou, ktorá patrí k rezervácii prelietava orol skalný a orol krikľavý. Z kopytníkov sú bežné srnce, jelene a diviaky, zo šeliem sa na území pohybujú vlky, rysy a jeden medveď.

Viac informácií o rezervácii Vlčia nájdete na stránkach VLKu odkiaľ čerpal aj tento článok: wolf.sk.

 

Poloha vlčej rezervácie na mape:

{source}
<iframe style=’width:550px; height:300px;’ src=’http://embedded.freemap.sk/?
layers=T&lon=
21.14794&&lat=49.19521&zoom=14&marker=http://cestasnp.sk/images/sipka_5.png,32,32,-16,-32‘ scrolling=’no’ marginheight=’0′ marginwidth=’0′ frameborder=’0′></iframe>
{/source}

{jcomments on}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *