Namaľovaná útulňa (20.11.2011)

Útulňa Ďurková pod Chabencom

Namaľovaná útulňa (20.11.2011)

Na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier pod sedlom Ďurkovej sa nachádza takmer v ideálnom strede Ďumbierskej časti útulňa Ďurková. Stojí tu síce len asi od roku 2001 po bývalom salaši, ale nahradila historicky jednu z prvých chát Nízkych Tatier. Chata tu stála už roku 1932 ešte za čias ČSR, kedy dokonca bola jedna z najlepšie vybavených chát, ale neskôr vyhorela. Definitívnu ranu jej zasadili fašisti počas 2. svetovej vojny, kedy bola vypálená.

 

Aj vďaka tomuto umiestneniu a taktiež vďaka svojskému chatárovi je už útulňa nízkotatranskou klasikou. Okrem strechy nad hlavou tu turista na Ceste hrdinov SNP nájde spoločenskú miestnosť a aj obmedzenú ponuku jedál či nápojov. Ale čo viac než teplú polievku a čaj potrebujeme ak sem dorazíme Okolie útulnev nepriaznivom počasí, či studené pivo za teplého letného večera. Útulňa Ďurková poskytuje nocľah pre zhruba 30 ľudí vo vlastnom spacáku na matracoch pod strechou a taktiež sa niekoľko ľudí vyspí v spoločenskej miestnosti. Pri útulni nájdete výdatný prameň a veľkú terasu orientovanú na juh lákajúcu k večernému posedeniu.

Cena za ubytovanie je 6 € s možnosťou rezervovania si ubytovania vopred, ale v tom prípade si priplatíte 5 € a naviac dostanete aj polpenziu.

Ak dávate prednosť vlastnému stanu pred chatami a útulňami, tak v sedle Ďurkovej okolo útulne je povolené jednorazové prenocovanie výnimkou z návštevného poriadku.

Výnimka z návštevného poriadku je podľa najnovších informácií upravená tak, že je možné prenocovať mimo útulňu len v prípade plnej obsadenosti útulne.

 

Kontakt: došlo k zmene chatára!
Tomáš Lupták, telefón 0949 792 997

Liatinový pec v spoločenskej miestnostiSpoločenská miestnosťVýdatný prameň pri Ďurkovej

Chata v nečase (Autor: nick81)Ďurková v Zime

Poloha útulne na mape:

{source}
<iframe style=’width:550px; height:300px;’ src=’http://embedded.freemap.sk/?layers=T&&lon=19.46674&&lat=48.93117&zoom=13&marker=http://cestasnp.sk/images/sipka_5.png,32,32,-16,-32‘ scrolling=’no’ marginheight=’0′ marginwidth=’0′ frameborder=’0′></iframe>
{/source}

{jcomments on}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *