Andrejcová

Útulňa Andrejcová

AndrejcováJednoduchá zrubová útulňa priamo na hrebeni kráľohoľských Nízkych Tatier. V súčasnosti je v letných mesiacoch silne využívaná a určite ju pri prechode Cesty hrdinov SNP využijete aj vy. Útulňa v rokoch 2004 prešla kompletnou rekonštrukciou, čo podstatne zlepšilo podmienky ubytovania. Kapacita Andrejcovej je veľká, no v letných mesiacoch, najmä v dobrom počasí, odporúčame dôjsť k útulni skôr. Ľahko sa vám môže stať, že nenájdete voľné miesto. Z Kráľovej Hole aj sedla Priehyba vám bude cesta trvať cca 2,5 hodiny.

Podľa hesla „Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí“, dokáže útulňa poskytnúť nocľah pre 30 – 40 turistov. V prvej miestnosti sa nachádzajú dva stoly s lavicami a pričňami na spanie s matracmi pre asi 12 osôb. V prípade potreby sa na podlahe na karimatkách vyspia ďalší ôsmi až desiati turisti. V podkroví sú na zemi matrace a znovu záleží len na turistoch ako sa k sebe potlačia, ale pätnásť až dvadsať sa ich zmestí. V okolí útulne je možnosť stanovania.

V útulni sa nachádza bufet, ktorý je otvorený počas sezóny pre každého dobrého človeka. Čakajú na vás príjemne vychladené pivko, birell, kofola, horalky, kávenky, čokoláda, hroznový cukor, repelent, či mapa a možno aj niečo teplé do žalúdka. Smäd uhasí a telo osvieži aj prameň, ktorý tečie pri útulni.
O útulňu sa stará chatár Marek Šurina a pár nadšených dobrovoľníkov,ktorí mu pomáhajú vo fungovaní útulne. Na útulni pracujú druhý rok, svojpomocne zveľaďujú a rekonštruujú útulňu a jej blízke okolie. Útulňa má vďaka nim vyvložkovaný komín, novú piecku na kúrenie, ale aj zregulované koryto prameňa, ohnisko, ale hlavne novú latrínu.

 

Ďalšia útulňa na hrebeni sa volá Ramža a nachádza sa vo vzdialenosti asi 20 km (6 – 7 hodín) od Andrejcovej. Na Ramži je k dispozícii voda a prične bez matracov. Kapacita útulne je približne 16 turistov.

 

Od leta 2014 je sezónne turistom k dispozícii menšia ponuka občerstvenia.

 

Nové fotografie z roku 2015:

AndrejcováAndrejcováAndrejcová

AndrejcováAndrejcová

AndrejcováAndrejcová

 

Pôvodný stav pred rokom 2014:

Ak máte záujem dozvedieť sa viac, prečítajte si článok o útulni Andrejcová spred jej rekonštrukcie na portáli HIKING.sk.  K dispozícii je aj článok o samotnej rekonštrukcii útulne, ktorý nájdete TU.

Andrejcová AndrejcováAndrejcová

Poloha Andrejcovej na mape:

{source}
<iframe style=’width:550px; height:300px;’ src=’http://embedded.freemap.sk/?
layers=T&lon=20.02265
&&lat=48.90090&zoom=14&marker=http://cestasnp.sk/images/sipka_5.png,32,32,-16,-32‘ scrolling=’no’ marginheight=’0′ marginwidth=’0′ frameborder=’0′></iframe>
{/source}


{jcomments on}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *