Erb mesta Trenčianské Teplice

Trenčianske Teplice

Erb mesta Trenčianské TepliceTrenčianske Teplice sa nachádzajú na juhozápade Strážovských vrchov, len 15 km severovýchodne od krajského mesta Trenčín. Situované sú v pomerne úzkej doline, ktorú lemujú dva výrazné masívy – zo severnej strany Grófovec a z južnej Klepáč. Liečivé pramene na území terajších kúpeľov objavil podľa legendy chromý pastier hľadajúci zatúlanú ovečku. Pri hľadaní ovečky narazil na jazierko, z ktorého sa šíril sírový zápach. Po niekoľkých kúpeľoch v ňom si všimol,  že ovečka sa uzdravuje, preto sa rozhodol aj on svoje boľavé údy ponoriť do teplých vôd jazierka.

Chýr o zázračnej liečivej vode sa takto začal šíriť. Trpiaci chorí prichádzali zo všetkých strán, aby sa vykúpali v prameňoch tejto liečivej vody.

Centrum Zdroj: www.uzemneplany.skPrvý zápis o teplých prameňoch je z roku 1247. V období trinásteho až šestnásteho storočia patrili Trenčianske Teplice aj pramene panovníkom trenčianskeho hradu. Aj keď sa predpokladá, že pramene museli poznať už aj lovecké národy Kvádov aj rímske légie v 2.storočí.

Najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov Trenčianske Teplice mala rodina llésházyovcov, ktorej patrili 241 rokov. V tom čase boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko – Uhorsku. V roku 1835 kúpil kúpele viedenský finančník Juraj Sina, ktorý ich prebudoval a zmodernizoval. Jeho syn Šimon dal postaviť hotel a rozšíril kúpeľný park, jeho dcéra Ifigénia nechala v roku 1888 pristaviť k zrkadlisku Sina najvzácnejšiu historickú pamiatku zachovanú dodnes, kúpeľ Hammam v orientálnom maurskom slohu.

 

Art Film Fest

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest patrí medzi najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatia roka s čoraz vyšším kreditom aj v zahraničí. Na konci júna  sa uskutoční v poradí už 19. ročník, kde sa stretnú tisíce návštevníkov z celého Slovenska ako aj desiatky domácich a zahraničných filmových profesionálov.

Do festivalových kín prináša Art Film Fest snímky z prestížnych filmových prehliadok ako Berlinale, Cannes, Benátky či Locarno. Divákom tak ponúka filmy, ktoré sa do bežnej slovenskej kinodistribúcie nedostávajú, ale kvalitou nadchýnajú celý svet. Okrem filmových projekcií Art Film Fest každoročne chystá pre svojich návštevníkov aj možnosť zúčastniť sa filmových seminárov a prednášok, zažiť živé hudobné vystúpenia či navštíviť výstavy. Festival je doplnený tlačovými konferenciami, spoločenskými podujatiami, kde sa stretávajú odborníci, novinári, producenti, distribútori, aj ľudia z iných oblastí audiovizuálneho priemyslu.

Viac info na www.artfilmfest.sk Späť na NOVINKY

 

Centrum Zdroj: www.slovakia-slovakia.comPrameň s vodou Autor: Martin Miklanek

Turistický rázcestník Autor: Martin MiklanekKrym Autor: Martin Miklanek

Poloha mestečka na mape:

{source}
<iframe style=’width:550px; height:300px;’ src=’http://embedded.freemap.sk/?
layers=T&lon=18
.1741&&lat=48.90853&zoom=13&marker=http://cestasnp.sk/images/sipka_5.png,32,32,-16,-32‘ scrolling=’no’ marginheight=’0′ marginwidth=’0′ frameborder=’0′></iframe>
{/source}

{jcomments on} – hlasuj za článok na vybrali.sme.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *