Chramošský viadukt.

Telgártska slučka

Chramošský viadukt.Právom sa železničný ťah stredným Slovenskom považuje za jeden z krajinkársky najkrajších. Najviac vyniká úsek medzi Červenou skalou a Dobšinskou jaskyňou. Jedná sa o skutočnú horskú železnicu, veď v tomto úseku sa nachádza aj najvyšší bod na tratiach normálne rozchodných železníc na Slovensku a to kóta 957m n.m. v Besníckom tuneli popod sedlo Besník.

O horskom charaktere taktiež svedčí množstvo viaduktov, mostov, tunelov, oblúkov s ostrým polomerom, ale aj sklon trate. Na tejto trati sa taktiež nachádza jedna z najzaujímavejších železničných stavieb Slovenska. Je ňou Telgártska slučka, kde železničná trať pomocou špirály prekonáva prevýšenie 31m. Táto slučka sa začína tunelom Kornela Stodolu alebo aj Telgártskym tulem, ktorý je postavený v oblúku a pokračuje Telgártskym viaduktom.
Telgártsky viadukt je pozoruhodný most, ktorého stredná časť bola ako prvá na železniciach postavPohlad na celkovú stavbu. Autor:  Archív MDCená zo železo-betónu. Zaujímavý je aj svojím sklonom 17 promile a výškou 22m (vysoký asi ako sedemposchodová bytovka).  Pokojne ho môžeme označiť ako dominantu Telgártu, teda hneď po Kráľovej holi. Na Telgártsky viadukt nadväzuje ďalší zaujímavý most a to Chramošský viadukt. Tento viadukt je na svojich sto trinástich metroch vedený v oblúku o polomere 300m, obdobne ako Telgártsky tunel. Jedná sa o kamenný viadukt s 9 otvormi a výškou 18 metrov ponad dolinu Gregová, pomenovaný je podľa Chramošského potoka Výstavba Chramošského viaduktu. Autor: Archív MDCpretekajúceho popod most.
Celá trať č. 173 Červená skala – Margecany sa začala stavař výkopom pri Telgárte 31. mája 1931 a úsek po Dobšinskú ľadovú jaskyňu bol do troch rokov hotový. Celá trať bola slávnostným spôsobom odovzdaná do prevádzky 26. júla 1936 za účasti zástupcov najvyšších úradov a konečná cena 92km dlhého úseku sa vyšplhala na 256 000 000 Kčs (Korún česko-slovenských), čo je dnešných cca 1miliarda Eur.

 

Chramošský viadukt a Kráľova hoľa

Rôzne varianty výstavby Autor: Archív MDC

 

 

Telgártsky viadukt. Autor: Ján Sokoly

 

 

 

 

 

 

Telgártska slučka na mape:

{source}
<iframe style=’width:550px; height:300px;’ src=’http://embedded.freemap.sk/?
layers=T&lon=20.195260437038982&lat=48.85438555183558&zoom=15&marker=http://cestasnp.sk/images/sipka_5.png,32,32,-16,-32‘ scrolling=’no’ marginheight=’0′ marginwidth=’0′ frameborder=’0′></iframe><p />{/source}

Panoráma Chramošského viadukt:

{source}

<iframe width=”550″ height=”300″ frameborder=”0″ scrolling=”no” src=”http://www.virtualtravel.sk/embed.php?pid=1937&x=550&y=300″ marginheight=”0″ framespacing=”0″ marginwidth=”0″ border=”0″></iframe><p />
{/source}

Video: Rýchlik horehronec a telgártska slučka{source}
<p />
{/source}
{youtube}E5eWEvsIPEo{/youtube}{source}
<p />
{/source}{jcomments on}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *