Pohľad na stĺpy z vrchu

Stĺpy mieru na Kojšovskej holi (mierová hora)

Pohľad na stĺpy z vrchuMierová hora na Kojšovskej holi je symbolickým miestom ochrany prírody, prostredia a zachovania života na našej planéte Zem. Neďaleko vrcholu prechádza aj Cesta hrdinov SNP a samotný výstup zaberie cca 15 minút, preto sa sem odporúčam ísť pozrieť. Projekt sa realizoval dňa 18. mája 1997, postavením 49 stĺpov mieru. Kojšovská hoľa sa nachádza severozápadne 26 km od Košíc. Na najvyššom bode vo výške 1246 m n. m. je meteorologické radarové observatórium, ktoré vzniklo v roku 1988.

 

Z vrcholu Kojšovskej hole je fantastický výhľad na široké okolie. Pri dobrej dohľadnosti je vidieť Vysoké Tatry, časť územia Maďarska i Ukrajiny. Ako na dlani sa rozkladajú okolité obce a mestá, napr. časť Košíc a Prešova, Margecany, Prakovce, Moldava nad Bodvou atd.

Mierová hora je umiestnená približne 250 m od meteorologickej stanice, na súkromnom pozemku Urbárskej a Jakubiskovej spoločnosti Kojšov. V podobe 3 trojuholníkov je umiestnených 49 bielych stĺpov mieru, s nápisom Nech pokoj vždy vládne na Zemi a Nech je mier na Slovensku (každý stĺp ma aj svoje číselne označenie).

49 stĺpov mieru symbolizuje umiestnenie Slovenska na 49. rovnobežke. Trojuholníky vyjadrujú symbolickú podporu fyzickému, duševnému a duchovnému rastu človeka.

Projekt bol hodnotený ako projekt storočia a má symbolizovať zachovanie mieru v Európe. Stlpy mieru pre Slovensko sú darom Japonskej spoločnosti, ako prosba za svetový mier. Späť na NOVINKY

 

Informačná tabuľa

Poloha stĺpov mieru na mape:

{source}
<iframe style=’width:550px; height:300px;’ src=’http://embedded.freemap.sk/?
layers=T&lon=20.98648
&&lat=48.78136&zoom=13&marker=http://cestasnp.sk/images/sipka_5.png,32,32,-16,-32‘ scrolling=’no’ marginheight=’0′ marginwidth=’0′ frameborder=’0′></iframe>
{/source}


– hlasuj za článok na vybrali.sme.sk

{jcomments on}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *