Tunel v sedle Tunel

Sedlo Tunel (Gӧrgeyho tunel)

Tunel v sedle TunelPočas prechodu Cesty hrdinov SNP narazíte neďaleko vysielača Suchá hora nad Banskou Bystricou na veľmi zaujímavy objekt. Jedná sa o tunel vo vrcholovej časti Kremnických vrchov ktorý dala pravdepodobne preraziť Thurzovsko-Fuggerovská spoločnosť v 14. storočí na prepravu medi a striebra z hút v Tajove a Banskej Bystrici do Kremnice. Tunel umožnil najkratšie spojenie medzi banskou Bystricou a Kremnicou.

Využivali ho aj pútnici na Staré Hory, má však aj svoju bohatú vojenskú históriu:

20. novembra 1703 po ohlásení výťazstva Rákocziho kurucov pri Zvolene a Svätom kríži, utekal cez tunel cisársky generál Schlick z Banskej Bystrice do Bojníc.

28. júla 1764 prešiel cez Tunel rímsky kráľ (neskôr rakúsky cisár) Jozef II. so svojim bratom arcikniežaťom Leopoldom.

V noci z 24. na 25. januára 1849 ustupovala cez tunel z Kremnice do Banskej Bystrice armáda plukovníka Aulicha pod vedením generála Artura Gӧrgeiho.

Druhá strana Autor: Roman Hanes V noci zo 4. na 5. októbra 1944 počas Slovenského národného povstania prevážali cez tunel zlatý poklad zo štátnej mincovne v Kremnici do národnej banky v Banskej Bystrici.

Následne bol od roku 1955 tunel zasypaný. Obnovu zachovaného torza Tunela zabezpečila až v rokoch 1996-1997 Okresná rada Klubu slovenských turistov v Banskej Bystrici za prispenia Kabinetu Zdravé mesto Banská Bystrica, firiem MIS a GANZ Banská Bystrica, mesta Kremnica, banskej spoločnosti Hodruša, kremnickej banskej spoločnosti a za výdatnej pomoci nadšencov a priaznivcov obnovy Tunela.

 

Poloha Tunelu na mape:

{source}
<iframe style=’width:550px; height:300px;’ src=’http://embedded.freemap.sk/?
layers=T&lon=
18.99836&&lat=48.74906&zoom=14&marker=http://cestasnp.sk/images/sipka_5.png,32,32,-16,-32‘ scrolling=’no’ marginheight=’0′ marginwidth=’0′ frameborder=’0′></iframe>
{/source}


{jcomments on}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *