Rozhľadňa na Kloptáni

Rozhľadňa a útulňa na Kloptáni

Rozhľadňa na Kloptáni

Centrálna časť Volovských vrchov skrýva veľa krás a zaujímavých miest. Jednou zo zaujímavosti je aj rozhľadňa na vrchole Kloptáňa, ktorý je jeden z najatraktívnejších miest pohoria. Na samotnom vrchole sa nachádza prírodná rezervácia so vzácnou flórou a obrovským množstvom čučoriedok. Vrchol Kloptáňa poskytuje neuveriteľný pohľad na okolie.

Rozhľadňa bola postavaná v roku 1999 a slúži ako vyhliadkový bod. Taktiež poskytuje úkryt v časoch nepriaznivého počasia. Skryť sa dá v dolnej časti kde sa nachádza stôl s dvomi lavicami. Celý prístrešok je solídne zastrešený a na drevenej podlahe sa v núdzi vyspia traja ľudia. Prameň sa v blízkosti nenachádza a vodu tak treba načerpať na Troch studniach.

Kloptaň je od roku 1993 vyhlásený za Prírodnú rezerváciu na ploche vyše 27 hektárov. Územie rezervácie predstavuje vrcholové lesné spoločenstvá na juhovýchodných a severovýchodných svahoch Kloptaňa, s prevažujúcimi porastmi buka, javora horského a početným zastúpením jedlín. Pozoruhodný je výskyt vzácneho kosatca sibírskeho.

Útulňa sa nachádza na červenej značke, priamo na vrchole Kloptáň.

Poloha útulne a výhliadkovej veže na mape:

{source}

<iframe style=’width:550px; height:300px;’ src=’http://embedded.freemap.sk/?layers=T&lon=20.85962&&lat=48.77951&zoom=13&marker=http://cestasnp.sk/images/sipka_5.png,32,32,-16,-32‘ scrolling=’no’ marginheight=’0′ marginwidth=’0′ frameborder=’0′></iframe>
{/source}


Rozhľadňa na Kloptáni zdolaInterér s plagátom CestaSNP.skPohľad z výhliadky

Vyklápacie okno

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *