Prístrešok v Hiadeľskom sedle

Hiadeľské sedlo je jedno z miest v národnom parku Nízke Tatry, kde je oficiálne povolené táborenie. Vďaka tomu bol na tomto mieste v roku 2008 vybudovaný prístrešok s krytou povalou, kde je možné prespať. Neďaleko sa taktiež nachádzajú zdroje vody, ktoré nie sú výdatné no určite potešia. Stavbu realizovala nadácia Ekopolis – živé chodníky v rámci grantového programu.

 

Prístrešok má rozmery 5 x 3,5 metra, kde spodnú časť tvorí posedenie a do vrchnej časti vedie rebrík. Podkrovie ponúka pomerne slušné ubytovanie pre 5 – 6 ľudí. Na streche boli ako krytina použité drevené šindle, ktoré však môžu v budúcnosti spôsobovať problémy tak, ako tomu bolo v útulni Andrejcová, kde strecha zatekala. Či to tak bude, ukáže čas.

V strede dolnej časti je vybudované ohnisko, z ktorého je dym odvádzaný cez otvor v streche. Osobne som tam nikdy oheň neskladal, takže  neviem povedať ako to vyzerá v podkroví , keď sa v spodnej časti kúri. V blízkosti prístrešku bola vybudovaná aj latrína.

V sedle je taktiež oficiálne povolené prespanie vo vlastnom stane, no maximálne 2 noci. Voda sa nachádza neďaleko prístrešku (cca 1 min.), no prameň je pomerne málo výdatný. Ďalší prameň sa nachádza asi 10 minút po modrej značke smerom do Korytnice.

Podkrovie Autor: Ľuboš Petrovič

{source}
<p>
<p><p>
{/source}

Poloha prístrešku na mape:

{source}
<iframe style=’width:550px; height:300px;’ src=’http://embedded.freemap.sk/?layers=T&lon=19.30471&&lat=48.86222&zoom=13&marker=http://cestasnp.sk/images/sipka_5.png,32,32,-16,-32‘ scrolling=’no’ marginheight=’0′ marginwidth=’0′ frameborder=’0′></iframe>

{/source}


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *