Altánok s mienerálnym prameňom v lete. Autor: Jozef Kotulič

Prístrešky na Cemjate

Altánok s mienerálnym prameňom v lete. Autor: Jozef KotuličCemjata ako prímestská časť mesta Prešov leží pri ceste Prešov – Sedlice – Margecany a geograficky sa začleňuje do Šarišskej vrchoviny. Od okresného mesta Prešov je vzdialená cca 5 km a v prípade potreby ľahko nájdete MHD spoj do centra. Počas absolvovania cesty hrdinov SNP ponúka Cemjata viacero možností na prespanie, osvieženie a doplnenie tekutín v príjemnom lesnom prostredí. Poďme si ich všetky predstaviť.

 

Vnútro altánku v zimePri putovaní z Devína Vás Vaše putovanie dovedie k zrekonštruovanému altánku s minerálnym prameňom. V minulosti na altánok spadol strom z parku, preto bola nevyhnutná jeho rekonštrukcia. V súčasnosti ponúka možnosť na prespanie minimálne 5 ľuďom. Priamo pod altánkom sa nachádza minerálny prameň, pri ktorom sa ale objavila tabuľka s informáciou o nevyhovujúcom zložení vody pre človeka a požívaní na vlastnú zodpovednosť. Ja som z neho viackrát vodu pil a nikdy som žiadne problémy nepociťoval. Možno sa v nej ale nachádzaju prvky, ktoré sa navonok neprejavujú. Altánok je zasadený v malom parku s lavičkami.

Autobusová zastávka v zimeNeďaleko altánku sa nachádza autobusová zastávka, ktorú možno v núdzi tiež použiť. Jej veľká výhoda oproti ostatným prístreškom je, že je krytá z 3 strán. To môže príjemne potešiť za silného dažďa a vetra.

Neďaleko autobusovej zastávky sa nachádzaju ďalšie 2 prístrešky, jeden s krbom. Oba sú na území centra pre seniorov, ktoré je však voľne otvorené pre verejnosť. Pri ich prípadnom použití  odporúčam najprv zistiť, či je to možné, aby ste sa náhodou nedostali do problémov.

KrčmaNeďaleko od autobusovej zastávky sa nachádza aj pohostinstvo, ktoré určite ocení viacero ľudí :). V letných mesiacoch má vonku aj terasu. Neočakávajte však nič extra, je to pravá dedinská krčma.

Ak budete pokračovať po červenej ceste hrdinov SNP smerom do Malého Šariša, natrafíte pri malej zachádzke na ďalšie 2 prístrešky. Stačí odbočiť na najbližšej odbočke za pohostinstvom doľava. Oba sa nachádzajú vo svojej tesnej blízkosti. Po príchode na miesto Vás určite zaujme ten väčší, ktorý ponúka miesto na spanie minimálne 6 – 7 ľuďom. Druhý je skôr posedenie so strechou, no v prípade núdze sa tiež dá použiť.

Vodu naberiete pri altánku z minerálneho prameňa, v pohostinstve, domove dôchodcov alebo v ktorejkoľvek chate, kde objavíte prítomného domorodca.

Poloha všetkých prístreškov je zaznačená v .gpx súbore, ktorý si môžete nahrať do GPS-ka, alebo prezrieť na online mapách (veľmi dobre sa to dá prezrieť napr. na stránke gpsvisualizer.com, kde jednoducho len vyberiete súbor, vyberiete mapu a kukáte). Súbor sťahujte kliknutím pravým tlačítkom myši, kde následne vyberte možnosť “uložiť cieľ ako”. Poloha prístreškov je taktiež vyznačená na mape na konci článku.

– zaznačené prístrešky

Informačná tabuľa pri minerálnom prameni. Stav k 3.1.2011Minerálny prameň v zimePosedenie neďaleko pohostinstvaRázcestník na Cemjate

Minerálny prameňStrop altánku

Veľký prístrešok za pohostinstvomVeľký prístrešok za pohostinstvom

Prístrešok pri autobusovej zastávke v areály domova dôchodcovPrístrešok pri autobusovej zastávke v areály domova dôchodcov

Poloha prístreškov na mape:

{source}
<iframe style=’width:550px; height:400px;’ src=’http://embedded.freemap.sk/?lon=
21.17532&amp;lat=48.98410&amp;zoom=15&amp;mlon=17.225776750987237&amp;mlat=48.287052800760996&amp;layers=T&amp;marker=http://cestasnp.sk/images/stories/Clanky/cemjata/markers-8.txt&amp;mtype=txt’ scrolling=’no’ marginheight=’0′ marginwidth=’0′ frameborder=’0′></iframe>
{/source}

{jcomments on}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *