Čo treba vedieť o batohoch

Dobrý batoh je ten, ktorý netlačí ani podobne neznepríjemňuje dni strávené v prírode. Ak však chceme s batohom absolvovať 30 dňový prechod “na ťažko” (a bude to skutočne veľmi ťažký náklad), budeme asi od neho čakať trochu viac.

Cesta hrdinov SNP je predsa len pár týždňov dennej záťaže a počas prechodu nie je možné akceptovať tlačiaci či nekvalitný batoh. Pri výbere je nutné zamerať sa hlavne na to ako sedí, vyskúšať ho so záťažou, všimnúť si detaily či šitie, na ktorom sa dá najviac rozpoznať kvalita. Jednou z vlastností, ktorá pre veľa užívateľov stojí trochu v úzadí, je jeho hmotnosť. Batoh, ktorý bude úžasný, ale bude vážiť 5kg, budete nenávidieť, a preto je vhodné zvoliť niečo s rozumnou váhou a obetovať nie nevhnutné vychytávky, akými sú predný vstup, či 10 rôznych káps a kapsičiek.

Medzi kvalitné značky patria batohy Karrimor, Berghaus, Vaude, Deuter a mnoho iných. Na druhej strane stoja výrobky značiek TVN (Tesco výhodný nákup), Husky a ďalšie, ktoré podľa referencií nie sú predurčené na to, aby zniesli dennú záťaž takého rozsahu. Treba si uvedomiť, že ruksak musí zniesť cca 28-30 dňové nonstop používanie. Ak sa však dostatočne neorientujete v tejto problematike, určite si bez obáv nechajte poradiť v kvalitnom športovom obchode.

So Solinkom sme pri prechode používali slávne TrekSport Tatran r.v. 2001, ktoré sú legendárne ako nezničiteľné batohy. Dnes sa síce už nedajú kúpiť a na výrobky tejto značky sú referencie všelijaké. Nebojte sa povypytovať na skôsenosti a nechať si poradiť. S istotou sa však nedá očakávať, že to bude lacná investícia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *