Hlavný hrebeň Nízkych Tatier

Cesta hrdinov SNP preverí človeka najmä psychicky

Hlavný hrebeň Nízkych TatierZačiatkom roku 2012 prinášame krátky rozhovor s Jakubom Soľankom (Solinko), ktorý bol publikovaný v decembrovom (2011) vydaní časopisu Lesník. V rozhovore sa dozviete o tom ako portál vznikol, čo prinesie nové ale aj samotné info o prechode SNP-čka s Ladislavom Cicoňom.

Jakub Soľanka, lesník, ktorému sa podarilo túto magistrálu prejsť, splniť si sen a inšpiroval mnohých ďalších, aby išli po stopách hrdinov SNP. Je spoluzakladateľom internetového portálu CestaSNP.sk, ktorý propaguje a pomáha nájsť odhodlanie mnohým ďalším k rozhodnutiu vydať sa na túto cestu.

 

Ľudia sa zaujímajú o rôzne veci, ty sa už od svojich detských čias venuješ lesníctvu a prírode. Viem, že už strednú školu si absolvoval s lesníckym zameraním, čo ťa k tomu viedlo?

Od malička som vyrastal v paneláku, a preto ma stále lákalo vypadnúť do lesa. K tomu ma viedli aj moji rodičia, ktorým som za to vďačný, že ma posunuli práve na túto cestu. Neskôr som sa chcel stať taxátorom, no postupom času ma štúdium zaviedlo do oblasti geodézie a fotogrametrie v lesníctve.

Si absolventom lesníckej fakulty v odbore Geoinformačné a mapovacie techniky v lesníctve, čomu sa v súčasnosti venuješ?

Momentálne som interný doktorand na Technickej Univerzite vo Zvolene na katedre hospodárskej úpravy lesov a geodézie. V rámci dizertačnej práce sa venujem oblasti využitia digitálnej fotogrametrie v lesníctve.

Útulňa ĎurkováPrejsť celú cestu hrdinov SNP je výzvou pre mnohých z nás, ty si ju prešiel aj s kamarátom Ladislavom Cicoňom ako ste sa pripravovali?

Celý nápad sa v našich hlavách zrodil asi rok pred samotnou cestou. O ceste hrdinov SNP sme sa dozvedeli z internetu, dovtedy sme o nej vôbec nepočuli. Hneď ako sme zistili, o čo ide, nevedeli sme sa vzdať myšlienky vydať sa na cestu. Na začiatku sme sa pripravovali predovšetkým fyzicky. Dosť sme behali po horách, nosili plné ruksaky s fľašami s vodou a celkovo sa udržiavali vo výbornej kondícii. Až neskôr sme pochopili, že celý prechod je predovšetkým o psychickej sile a odhodlaní. Vydržať celé 4 týždne s jedným človekom, v ťažkom teréne, za zlého počasia a nabiehajúcej ponorky je veľmi ťažké.

Absolvovať cestu dlhu 750km nie je jednoduchá záležitosť, čo by si mal každý uvedomiť pred cestou a čo si zobrať so sebou?

Ako som už povedal, absolvovať celú trasu je predovšetkým o psychickom odhodlaní. Človek, ktorý už od začiatku o prechode pochybuje a rozmýšľa o tom, že cestu nedokončí, má na úspech len malú šancu. Ďalšou dôležitou vecou je váha ruksaku. Veľa ľudí robí chybu, že si hneď na začiatok nabalia strašne ťažký ruksak, čo ich morálne a fyzicky totálne zničí. Pochod po niekoľkých dňoch ukončia. Veľa ľudi sa taktiež vydáva na cestu osamote a často na to nie sú pripravení. Dokonca sa stáva, že je to po prvýkrat čo šľapú úplne sami.

V našom prípade sme počas prechodu bojovali predovšetkým so silnou ponorkovou chorobou. Predsa sme šli len dvaja a po krátkom čase sme si začali silne liezť na nervy. No aj napriek tomu, sme celú trasu dokončili a odstupom času sme sa navzájom od seba dozvedeli, že každý z nás by pokračoval aj sám, keby ten druhý odpadol.

Po zvládnutí cesty ste založili internetový portál, mohol by si nás s ním v krátkosti oboznámiť?

Po absolvovaní prechodu padlo rozhodnutie založiť portál a zverejniť všetky skúsenosti a vedomosti na jednom mieste. Keďže takýto komplexný zdroj informácii o tak špecifickej túre, akou Cesta hrdinov SNP rozhodne je, na slovenskom internete chýbal. Prvou verziou bola jednoduchá internetová stránka, ktorá obsahovala naše krátke zápisky z cesty a pár dobrých rád. Až o dosť neskôr sme sa rozhodli založiť portál v takej podobe, ako ho je možné vidieť v súčasnosti. Našim hlavným cieľom bolo predovšetkým zapojiť samotných ľudí, ktorí trasu zvládli, alebo sa o to aspoň pokúsili, aby zdieľali svoje skúsenosti aj s ostatnými a podieľali sa tak na tomto zaujímavom projekte.

Pri HradiskuPo spustení portálu sme nadviazali spoluprácu s OZ Freemap Slovakia, s ktorým sme spustili jedinečnú službu LIVE Sledovanie. LIVE Sledovanie je určené pre turistov, ktorí sa vydávajú na Cestu hrdinov SNP alebo jej značnú časť a slúži na zasielanie správ pomocou mobilného telefónu a polohy odčítanej z GPS alebo mapy. Tieto správy sú okamžite zobrazené na stránke spolu s polohou na mape a sú tak prístupné čitateľom v reálnom čase. Veľakrát prechod účastníka prežívajú aj samotní čitatelia a podporujú ho svojimi správami v diskusii. Ľudia, ktorí sa do LIVE Sledovania zapojili si túto službu veľmi pochvaľovali. Jedná sa totiž aj o elektronický denník prechodu, ku ktorému sa čitatelia môžu kedykoľvek vrátiť a prežiť prechod znova. Vďaka prepojeniu s mapou sú všetky myšlienky spojené s konkrétnym miestom a denník tak nadobúda ďalší rozmer.

Medzi ďalšie dôležité služby, ktoré portál ponúka je možnosť nájsť si parťáka na putovanie, prezrieť si množstvo fotografií, pridať sa do zoznamu absolventov či prečítať si veľké množstvo článkov o možnosti prespania, doplnenia tekutín alebo občerstvenia sa pri pivku.

Na portáli sú cestopisy ľudí, ktorí cestu absolvovali. Koľko takýchto ľudí máte zmapovaných?

Presný počet absolventov nevie asi nikto, no snažíme sa spraviť ucelený zoznam ľudí, ktorí cestu zvládli. Je to na báze dobrovoľného pripísania sa na zoznam. Je to však veľmi ťažké, pretože mnoho ľudí o portáli vôbec nevie, alebo chýba záujem sa zapojiť, či napríklad starší absolventi nepoužívaju ani internet.

Ak sa pýtaš priamo na ľudí, ktorí Cestu hrdinov absolvovali, napísali cestopis a uverejnili ho na CestaSNP.sk, tak tých zatiaľ vieme zrátať na prstoch jednej ruky. Prednedávnom sme sa však dozvedeli o chlapíkovi, ktorý celý 750 km dlhý prechod zvládol za 7 dní. Uverejnili sme jeho úžasný cestopis plný neuveriteľných myšlienok a všetkým môžem jeho prečítanie odporúčiť.

Portál sa teší pomerne veľkému záujmu, stále na ňom niečo pribúda, je pekne spracovaný, kde vidíš perspektívu portálu?

KamzíkyCelý portál sa snažíme stále vylepšovať a dopĺňať, ale všetkým prácam sa venujeme len dobrovoľne v rámci nášho voľného času, preto vývoj nepostupuje tak, ako by sme si predstavovali. Na začiatku leta sme začali s vývojom digitálnej mapy v spolupráce s programátorskou firmou Gista z Prešova. Našli sme dvoch študentov, ktorí tak mali možnosť vyskúšať si super stáž a prácu v profi firme na zaujímavej aplikácii. Gista to celé odborne zastrešovala a samozrejme sponzorovala finančne. Mapa bude obsahovať dôležité body na trase (útulne, pramene, potraviny, pohostinstvá atď.), zobrazovanie správ z LIVE Sledovania a možnosť interaktívneho pridávania bodov a fotografií priamo užívateľmi. Určite to posunie portál o veľký krok dopredu.

Chcel by si niečo odporučiť ľuďom, ktorí sa nevedia rozhodnúť či isť alebo nie? Absolvoval by si prechod znova?

Určite by som sa na trasu vydal znova. Prechod SNP-čka posunie človeka po psychickej aj fyzickej stránke dopredu. Dozvie sa viac o svojich osobných limitoch, prezrie si krásy Slovenska, ktoré z okna auta určite neuvidí. Je to najlepšia možnosť ako spoznať túto krajinu a ľudí, ktorí tu žijú. Ak si na trasu trúfate a zaujala vás, určite sa do toho pusťte. Alebo skúste SNP-čko po častiach s prespávaním na chatách a v penziónoch. Budete poznať Slovensko ako nikto iný.

 

Rozhovor vznikol vďaka Ivanovi Hanulovi, ktorému by sme radi touto cestou chceli poďakovať. Originálnu verziu článku si môžte prečítať TU, alebo v tlačenom časopise Lesník. {jcomments on}

{source}
<p>
{/source} – zahlasujte za článok na vybrali.sme.sk

Ľudia sa zaujímajú o rôzne veci, ty sa už od svojich detských čias venuješ lesníctvu a prírode. Viem, že už strednú školu si absolvoval s lesníckym zameraním, čo ťa k tomu viedlo?
Od malička som vyrastal v paneláku, a preto ma stále lákalo vypadnúť do lesa. K tomu ma viedli aj moji rodičia, ktorým som za to vďační, že ma posunuli práve na túto cestu. Neskôr som sa chcel stať taxátorom, no postupom času ma štúdium zaviedlo do oblasti geodézie a fotogrametrie v lesníctve.
Si absolventom lesníckej fakulty v odbore Geoinformačné a mapovacie techniky v lesníctve, čomu sa v súčasnosti venuješ?
Momentálne som interný doktorand na Technickej Univerzite vo Zvolene na katedre hospodárskej úpravy lesov a geodézie. V rámci dizertačnej práce sa venujem oblasti využitia digitálnej fotogrametrie v lesníctve.
Prejsť celú cestu hrdinov SNP je výzvou pre mnohých z nás, ty si ju prešiel aj s kamarátom Ladislavom Cicoňom ako ste sa pripravovali?
Celý nápad sa v našich hlavách zrodil asi rok pred samotnou cestou. O ceste hrdinov SNP sme sa dozvedeli z internetu, dovtedy sme o nej vôbec nepočuli. Hneď ako sme zistili, o čo ide, nevedeli sme sa vzdať myšlienky vydať sa na cestu. Na začiatku sme sa pripravovali predovšetkým fyzicky. Dosť sme behali po horách, nosili plné ruksaky s fľašami s vodou a celkovo sa udržiavali vo výbornej kondícii. Až neskôr sme pochopili, že celý prechod je predovšetkým o psychickej sile a odhodlaní. Vydržať celé štyri týždne s jedným človekom, v ťažkom teréne, za zlého počasia a nabiehajúcej ponorky je veľmi ťažké.
Absolvovať cestu dlhu 750 km nie je jednoduchá záležitosť, čo by si mal každý uvedomiť pred cestou a čo si zobrať so sebou?
Ako som už povedal, absolvovať celú trasu je predovšetkým o psychickom odhodlaní. Človek, ktorý už od začiatku o prechode pochybuje a rozmýšľa o tom, že cestu nedokončí, má na úspech len malú šancu. Ďalšou dôležitou vecou je váha ruksaku. Veľa ľudí robí chybu, že si hneď na začiatok nabalia strašne ťažký ruksak, čo ich morálne a fyzicky totálne zničí. Pochod po niekoľkých dňoch ukončia. Veľa ľudí sa taktiež vydáva na cestu osamote a často na to nie sú pripravení. Dokonca sa stáva, že je to po prvýkrát čo šliapu úplne sami.
V našom prípade sme počas prechodu bojovali predovšetkým so silnou ponorkovou chorobou. Predsa sme šli len dvaja a po krátkom čase sme si začali silne liezť na nervy. No aj napriek tomu, sme celú trasu dokončili a odstupom času sme sa navzájom od seba dozvedeli, že každý z nás by pokračoval aj sám, keby ten druhý odpadol.
Po zvládnutí cesty ste založili internetový portál, mohol by si nás s ním v krátkosti oboznámiť?
Po absolvovaní prechodu padlo rozhodnutie založiť portál a zverejniť všetky skúsenosti a vedomosti na jednom mieste, keďže takýto komplexný zdroj informácii o tak špecifickejtúre,akouCestahrdinov SNP rozhodne je, na slovenskom internete chýbal. Prvou verziou bola jednoduchá internetová stránka, ktorá obsahovala naše krátke zápisky z cesty a pár dobrých rád. Až o dosť neskôr sme sa rozhodli založiť portál v takej podobe, ako ho je možné vidieť v súčasnosti. Našim hlavným cieľom bolo predovšetkým zapojiť samotných ľudí, ktorí trasu zvládli, alebo sa o to aspoň pokúsili, aby zdieľali svoje skúsenosti aj s ostatnými a podieľali sa tak na tomto zaujímavom projekte.
Po spustení portálu sme nadviazali spoluprácu s OZ Freemap Slovakia, s ktorým sme spustili jedinečnú službu LIVE Sledovanie. LIVE Sledovanie je určené pre turistov, ktorí sa vydávajú na Cestu hrdinov SNP alebo jej značnú časť a slúži na zasielanie správ pomocou mobilného telefónu a polohy odčítanej z GPS alebo mapy. Tieto správy sú okamžite zobrazené na stránke spolu s polohou na mape a sú tak prístupné čitateľom v reálnom čase. Veľakrát prechod účastníka prežívajú aj samotní čitatelia a podporujú ho svojimi správami v diskusii. Ľudia, ktorí sa do LIVE Sledovania zapojili si túto službu veľmi pochvaľovali. Jedná sa totiž aj o elektronický denník prechodu, ku ktorému sa čitatelia môžu kedykoľvek vrátiť a prežiť prechod znova. Vďaka prepojeniu s mapou sú všetky myšlienky spojené s konkrétnym miestom a denník tak nadobúda ďalší rozmer.
Medzi ďalšie dôležité služby, ktoré portál ponúka je možnosť nájsť si parťáka na putovanie, prezrieť si množstvo fotografií,pridaťsadozoznamuabsolventovči prečítať si veľké množstvo článkov o možnosti prespania, doplnenia tekutín alebo občerstvenia sa pri pivku.
Na portáli sú cestopisy ľudí, ktorí cestu absolvovali. Koľko takýchto ľudí máte zmapovaných?
Presný počet absolventov nevie asi nikto, no snažíme sa spraviť ucelený zoznam ľudí, ktorí cestu zvládli. Je to na báze dobrovoľného pripísania sa na zoznam. Je to však veľmi ťažké, pretože mnoho ľudí o portáli vôbec nevie, alebo chýba záujem sa zapojiť, či napríklad starší absolventi nepoužívajú ani internet.
Ak sa pýtaš priamo na ľudí, ktorí Cestu hrdinov absolvovali, napísali cestopis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *