Pamätná tabuľa

Bojové akcie proti Banderovcom

Pamätná tabuľaV okolí potoka Sopotnica neďaleko dediny Kysak, kadiaľ prechádza aj Cesta hrdinov SNP sa pri starom Prokopovom mlyne v nočných hodinách 4. mája 1948 uskutočnili posledné bojové akcie proti Banderovcom, v radoch ktorých popri Ukrajincoch a Poliakoch pôsobili aj nemecký zbehovia a vojnou deklasované kriminálne živly. Banderovci spočiatku bojovali proti Červenej armáde, ale keď sa ich na sklonku roka 1941 Nemci pokúsili rozpustiť, prešli na partizánsky spôsob boja.

 

S ich organizáciou začal Ukrajinec Bander, ktorý kalkulovat s tým, že po skončení druhej svetovej vojny vypukne nový vojnový konflikt medzi západnými spojencami a východným blokom. Keď však zistil, že vsadil na zlú kartu, pokúsil sa v lete 1947 so zvyškami svojich ozbrojencov prebiť cez naše územie ďalej na západ do Nemecka. Stovkám Banderovcom sa napokon naozaj podarilo dostať do Spolkovej republiky Nemecko – Západnej zóny, kde po dôslednej previerke a revitalizácií boli zaraďovaní do osobitných inštruktážnych kurzov na rozvíjanie ideovo – diverznej činnosti v ZSSR a ďalších krajinách vtedajšej ľudovej demokracie.

Tragickým dôsledkom nočného boja s Banderovcami v tomto priestore boli dvaja mŕtvi príslušnici vtedajšieho Zboru národnej bezpečnosti:

Strážmajster Emanuel Polák. Narodil sa v českom meste Klatovy. Hneď po vojne narukoval a v rokoch 1947 – 1948 nastúpil do Zboru národnej bezpečnosti. Hoci mal len 29 rokov, patril k najstarším príslušnikom roty “Ostriež” zo špecializovaného práporu Zboru národnej bezpečnosti, ktorého úlohou bolo zabrániť prieniku Banderovcom cez túto dolinu.

Strážmajster Jozef Prošek. Pochádzal z obce Dovhe na Zakarpatsku. Do radov červenej armády vstúpil v dňoch vojny. V roku 1944 posilnil jednotky 1. československého armádneho zboru. Po oslobodení zostal na území Slovenska a ako 22 ročný nastúpil do Zboru národnej bezpečnosti.

Obaja zahynutí príslušnici Zboru národnej bezpečnosti patrili vo svojich kolektívoch k najobľúbenejším. Úprimne sa tešili z povojnového mieru a rovnako ako ich rovesníci si chceli založiť vlastné rodiny, vychovať deti a zabezpečiť pre ne i ostatných občanov mierovú budúcnosť.

 

Pamätné miestoProkopov mlyn v súčasnosti Autor: nick81

Zdroj: informačná tabuľa

 

Poloha pamätného miesta na mape:

{source}
<iframe style=’width:550px; height:300px;’ src=’http://embedded.freemap.sk/?
layers=T&lon=
21.18780&&lat=48.86026&zoom=14&marker=http://cestasnp.sk/images/sipka_5.png,32,32,-16,-32‘ scrolling=’no’ marginheight=’0′ marginwidth=’0′ frameborder=’0′></iframe>
{/source}


{jcomments on}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *