Sanatórium Franitišek Autor: Henryk Żychowski

Bardejovské kúpele

Sanatórium Franitišek Autor: Henryk ŻychowskiBardejovské kúpele tvoria časť mesta Bardejov. Situované sú asi 5 km od samotného mesta, v blízkosti je pohorie Magura, ktoré chráni mesto pred vetrami a poveternostnými zmenami. S vlastným mestom sú kúpele spojené autobusmi MHD. V areáli sú okrem kúpeľných domov, hotelov aj dve kúpaliská a dve expozície Šarišského múzea v Bardejove – národopisná expozícia a skanzen – múzeum ľudovej architektúry.

 

Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Belo IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Isté je, že ľudia poznali veľmi skoro liečivé účinky minerálnych vôd, o ktorých sa mohli sami presvedčiť. Do 15. storočia niet o nich presných správ. Dobrá povesť sa však rýchlo šírila, preto v roku 1505 vybudovali kabíny na kúpanie chorých, ktorí dochádzali zo širokého okolia. V roku 1777 postavili v blízkosti prameňov murovanú budovu s dvanástimi izbami pre pohodlie chorých. Liečivé výsledky prilákali maďarskú i poľskú šľachtu, čo malo veľký význam pre rozvoj kúpeľov.

Bardejovské kúpele Autor: Ľuboš PetrovičPrvá písomná vedecká správa o výsledku analýzy dvoch najviac používaných bardejovských prameňov Hlavného a Kúpeľného bola podaná v roku 1795 prof. Pavlom Kitaiblom z Pešti. V tomto období sa využívalo 7 minerálnych prameňov. Bardejovské kyselky pokladal za jedny z najliečivejších vôd v Európe, vhodné na plnenie a export. Po ďalšej analýze Kitaibel navrhol indikácie kúpeľnej liečby. Podľa neho sa bardejovské vody hodia proti bolestiam hlavy, na liečenie kontraktúr, epilepsie, hypochondrie, ženských chorôb, podagry, močových kamienkov, žalúdočných chorôb. Aj Kitaiblova správa prispela k tomu, že sa Bardejovské Kúpele už koncom 18. storočia zaradili medzi najnavštevovanejšie kúpele Uhorska. Bardejovská kyselka sa začala plniť a exportovať nielen do Budapešti, ale aj do Varšavy, Berlína, Frankfurtu.

Ľudový prameň Autor: Emil KondelaRýchly vzostup kúpeľov vystriedalo postupné chátranie objektov, k čomu prispel aj požiar v roku 1856, pri ktorom zhorelo mnoho domov. V čase kapitalistického podnikania (v 2.polovici 19.st.) sa nakoniec našli finančné prostriedky na opravu objektov i zlepšenie kúpeľného prostredia. V tomto období postavili novú dvoranu, honosný drevený pavilón nad Hlavným prameňom, zakryli i ďalšie pramene, vybudovali vodovod, elektrické osvetlenie, upravili park, vybudovali nové modernejšie hotely s kapacitou 195 izieb.

V renomovanom kúpeľnom dome bolo 85 kabín s kovovými vaňami. Koncom 19. storočia už mali kúpele k dispozícii 1200 izieb a v sezóne ich navštívilo okolo 4000 hostí.

Druhá svetová vojna opäť nepriaznivo zasiahla do rozvoja kúpeľov. Po roku 1948 boli všetky hotely prispôsobené na celoročnú prevádzku a tri najväčšie hotely sa prebudovali na liečebné domy. Súčasne sa uskutočnil rozsiahly hydrogeologický výskum, ktorý spresnil údaje o minerálnych vodách a sprístupnil ich nové zdroje.

V súčasnosti vyviera na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území desať minerálnych prameňov. Množstvo látok vo vode je v každom prameni odlišné a pri pití obvyklých liečebných dávok, ktoré určuje lekár sú pre organizmus neškodné, pokiaľ sa dodržiavajú indikácie a kontraindikácie. Tieto minerálne pramene sa používajú najmä na pitné kúry.

Bardejovské kúpele poskytujú príjemnú zastávku počas putovania po Ceste hrdinov SNP. Určite je prospešné zastaviť sa tu. Okrem zdroja vody s bohatým obsahom životne dôležitých minerálnych látok, tu nájdeš stánky s energetickými kúpeľnými oplátkami. Oplatí sa navštíviť skanzen a čo-to sa dozvedieť o niekdajšom živote na Šariši. Zábavu zabezpečí kúpalisku a v prípade, že pocítiš nedostatok luxusu, sú tu aj kúpeľné hotely.  Ak to nie je to pravé orechové, stačí zájsť do kopcov, kde je vždy kopa miesta na prespanie. Späť na NOVINKY

Poloha kúpeľov na mape:

{source}
<iframe style=’width:550px; height:300px;’ src=’http://embedded.freemap.sk/?
layers=T&lon=
21.26829&&lat=49.32997&zoom=13&marker=http://cestasnp.sk/images/sipka_5.png,32,32,-16,-32‘ scrolling=’no’ marginheight=’0′ marginwidth=’0′ frameborder=’0′></iframe>
{/source}

 

{jcomments on} – hlasuj za článok na vybrali.sme.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *