Aký varič?

Zrejme každý predtým, než sa vyberie na niekoľkodňový prechod, uvažuje nad jedlom, varením a vecami s varením spojenými. Pri predstave štyroch týždňov bez teplého jedla, alebo len občasného na chatách, začneme uvažovať nad varičom. Musíme si však vybrať z množstva možností, počnúc klasickým trampským ohňom a končiac supermodernými a extra drahými výmenníkovými súpravami.

Predstavíme si jednotlivé typy varičov, zhrnieme ich výhody a nevýhody a pridáme aj osobné skúsenosti. Okrem bežných, ako sú plynový a benzínový varič, spomenieme aj menej bežné, liehové variče, prípadne ešte nejaké vychytávky rôznych typov, ktoré sú však väčšinou nepoužiteľné.

Plynové variče

Ide o pomerne jednoduché, ľahké a rýchlo použiteľné variče, ktoré sa skladajú z trysky, závitu, pomocou ktorého sa prichytia k plynovej kartuši a roznožky, na ktorú sa položí hrniec. Ako zdroj energie využívajú malú plynovú bombu tzv. kartušu, v ktorej je namiešaný propán a bután. Tieto dva plyny sa miešajú v rôznych pomeroch, najbežnejším je 20/80. Menej bežným a omnoho lepším pre zimné varenie je 30/70. Tieto kartuše sa vyrábajú v troch gramážach: 100g, čo je vhodné na víkendovú akciu na varenie čaju, 250g, ktoré vystačia dvom počas predľženého víkendu a nakoniec najväčši,a 500g, ktorá pre dvoch ľudí vystačí na týždeň varenia večere a ranného čaju.

Výhody:

 • jednoduché použitie (varič stačí priskrutkovať ku kartuši a môže sa variť)
 • nižšia cena variča
 • nízka hmotnosť
 • nie je potrebná údržba či čistenie

Nevýhody:

 • vyššie náklady na prevádzku
 • citlivosť plynových zmesí na nízke teploty
 • v odľahlejších krajoch nie je možné dokúpiť kartuše
 • je takmer nemožné opraviť plynový varič

Záver:

Plynový varič je ľahký, jednoduchý na použitie a veľmi spoľahlivý pomocník. Jeho hlavnou nevýhodou sú kartuše, ktoré je nutné nosiť a ich cena nie je najnižšia. Ďalšia nevýhoda spočíva v podstate plynovej zmesi, ktorá v nižších teplotách a vyšších nadmorských výškach horí slabšie. Na štvortýždenný prechod je nutné mať so sebou viac kartuší alebo využívať oheň a plynový varič len ako doplnok v prípadoch daždivého počasia alebo počas prechodu národných parkov. Plynový varič hodnotíme ako vynikajúceho spoločníka na niekoľkodňové prechody v nižších nadmorských výškach prípadne dlhšie pobyty v krajinách, kde je možné dokúpiť kartuše.

Benzínové variče

Benzínový varič sa dá jednoducho rozoznať už na prvý pohľad, a to  vďaka jeho odlišnému radeniu jednotlivých súčastí. Varič nie je bezprostredne pripojený k palivovej fľaši, ale voľne položený na zemi.  Varič je taktiež väčší. V tomto prípade sa ako palivo môžu použiť rôzne typy benzínu, či dokonca nafty, ale aj rôzne horľaviny, ako lieh, tekutý podpaľovač na gril a ďalšie prostriedky, ktoré viac či menej upchávajú trysku. 

Výhody:

 • veľmi nízke náklady na prevádzku
 • dostupnosť palív aj v odľahlých regiónoch
 • vysoká výhrevnosť
 • opraviteľnosť v teréne
 • vôňa benzínu 🙂

Nevýhody:

 • vysoké počiatočné náklady
 • zložitejšia obsluha, najmä štart
 • zanášanie trysky = nutnosť čistenia
 • vôňa benzínu
 • vyššia hmotnosť

Záver:

Benzínový varič je rozhodne vynikajúca voľba pre cestovanie do odľahlejších oblastí alebo vyšších nadmorských výšok. Je to síce veľká investícia, ale úžitok a výkon rozhodne pocítite, najmä pri dlhších cestách a pri varení pre viacerých ľudí. Milovníci benzínu a poctivého vyhotovenia si prídu na svoje pri údržbe, ktorej perióda sa mení s kvalitou paliva. Pre Cestu hrdinov SNP určite dobrá voľba, ale tak vysoká investícia si vyžaduje aj ďalšie využívanie.

Pozn.: Značka Primus ponúka univerzálny varič použiteľný aj s plynovými kartušami ako aj benzínom a ďalšími palivami, nazýva sa Primus Omnifuel, okrem výhod plynúcich z univerzálnosti variča ponúka aj neuveriteľnú kvalitu, ale cena je už značne vyššia.

Liehové variče

Rozoznávame dva druhy liehových varičov. Tým prvým je jednoduchý plechový varič na kocky tuhého liehu, je ľahký a  skladný, ale privedenie litra vody k varu trvá aj 20 minút. Druhou možnosťou sú už preslávené variče Trangia s dlhoročnou tradíciou. Vyrábajú sa ako sety riadu a závetria spolu s liehovým varičom na tekutý lieh. Švédska Trangia nie je jediná firma, ktorá tieto

sety vyrába, ale je to firma, ktorá s liehovými varičmi začala ako prvá. U nás je skôr možné zohnať výrobky firmy Esbit, ktorú distribuuje NorthTrappers (napr. Devold). O ich sete si môžete prečítať na Hiking.sk.

Z osobných skúsenosti sa môžeme vyjadriť len k “plecháčiku”, ktorý je absolútne nepoužiteľným varičom. Môžete ho použiť na prihriatie čaju z termosky,  ktorý už večer nie je horúci. Varenie sa pri tomto variči premení na nekonečné čakanie.

Ďalšie možnosti

Veľmi zaujímavým varičom je tzv. Drievkač na spaľovanie drobného dreva s podporou ventilátora. Cena priemyselne vyrábaného variča je pomerne vysoká a tak je možné na internete nájsť veľa návodov na jeho výrobu. Jeho použitie na niekoľko týždňovej akcii však neodporúčame, potrebuje batérie a aj drevo, z ktorého si môžete pokojne založiť oheň.

Veľakrát sme už spomenuli oheň, ktorý je na Ceste hrdinov SNP možné používať bez problémov. Samozrejme existujú  obmedzenia, ktorými sú národne parky, či zlé počasie, ale nám sa podarilo pokryť ohňom minimálne polovicu varení. Komfort plynového či benzínového variča je však na nezaplatenie.

Záver

Je ťažké rozhodnúť, ktorý varič je  ten pravý, je to skôr o množstve investičných prostriedkov a o tom, či si kupujeme varič na víkendové akcie alebo varič na všetko. Väčšina bežných turistov si vystačí s plynovým varič a počas Cesty hrdinov SNP si určite vypomôžete aj skladaním ohňa. No ak vás to ťahá na Kaukaz, benzín bude ta pravá investícia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *